Torsdag 20. november var satt av til besøk i Auckland Botanical Gardens. Kjøreturen gikk veldig fint i dagslyset og etter 40 minutter var vi fremme. Det var ikke bare vi som skulle besøke parken denne dagen, så parkering var ikke enkelt. Helt til vi så at der var en parkering 2 som en også kunne bruke. Parken la veldig fint til på et lite høydedrag med mye store trær rundt. Her var det bare å finne et kart over parken. Den var hele 64 hektar stor og hadde over 10 000 typer av planter. Hele 10 hektar med "native" skog. Den ble åpnet i 1982 og er en ung park i forhold til mange andre botaniske parker. Jeg så med en gang at jeg aldri kom til å rekke over alt på en dag.
Infosenteret var et bra utgangspunkt.
Her måtte en bare begynne et sted, og jeg valgte å begynne i den enden der det var stauder.
Mye stråplanter og planter vi må tak inn på vinteren var mye brukt rundt i bedene.
Bak dagliljene var det en nydelig orange Alstroemeria.
Canna var det også veldig mye av, særlig den orange likte jeg veldig godt.
Echium wildpretii. De som har vært på Tenerife har sikker sett den der. Den er faktisk endemisk for Tenerife der den vokser i skråninger med lavastein.
Stilige bed i hvitt og grønt.
Veldig fint i duse farger med en fargeklatt av blått til venstre og til høgre.
Aganpanthus eller Afrikalilje som vi kaller den i Norge. Her var det mange sorter i flere høyder både blå og hvite. Ser at den er en populær hageplante her på New Zealand.
Deutzia x hybrid "Magicien" Nydelig busk i rosa og hvitt. Tror ikke det finnes noe norsk navn på den.
Rosebedene var litt av et eventyr. Rosene var merket godt, nesten alle sammen.
Her var det bare å drømme seg bort.
Rosa "Wedding Day"
Rosa "Baby Faurax"
Rosa " Australia Felix"
Rosa "Christchurch". En nyelig orange floribunda rose, foredler er Garet Fryer.
Rosa "Secentimental", en floribunda.
Rosa "For Your Eyes Only"
En spesiell rose.
Rosa "Roxburghii f roxburgii"
Rosa "Looking Good"

Rosa "Elina"
Rosa "Veilchenblau", en ramler rose.
Her kunne en ha gått i mange dager.
Et av de mange grønne partiene i hagen.
Etter en nydelig dag i parken måtte vi si farvel til denne utrolig vakre parken. Vil aldri glemme alle de flotte rosene jeg fikk sett her.
Fikk ikke tid til å se noe særlig på de endemiske, men kommer nok flere steder der jeg kan se de.
Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar